ghazali
14 بهمن 1401 - 14:56

بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کاشانی یکی از دغدعه‌های منطقه است

رئیس دانشگاه کاشان ضمن اشاره به ورود نیروی کارگری غیربومی به منطقه گفت: بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کاشانی یکی از دغدعه‌های منطقه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، عباس کتابی ظهر امروز در جمع نمازگزاران کاشانی ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام‌الله دهه فجر و ایام ماه رجب، اظهار داشت: ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی نقطه عطف تغییرات بزرگ در کشور بود.

وی با بیان اینکه حوزه علم و فناوری یکی از مولفه‌های قدرت یک کشور محسوب می‌شود، افزود: یکی از مهمترین مولفه‌های یاد شده از سوی رهبر معظم انقلاب در محافل مختلف حوزه علم است، چرا که در دنیا امروزی اگر کشوری بخواهد مظلوم واقع نشود، قطعا باید در حوزه علم و دانش و فناوری پیشرفت کرده باشد.

رئیس دانشگاه کاشان با بیان اینکه پیش از انقلاب 160 هزار دانشجو در دوره‌های کاردانی و کارشناسی تحصیل می‌کردند، ابراز داشت: در شرایط فعلی بیش از سه میلیون و 300 هزار دانشجو داریم که نشان از رشد 20 برابری جمعیت دانشجویان است و نیمی از آنان از بانوان هستند.

وی با بیان اینکه 30 درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از بانوان هستند، گفت: یکی از مولفه‌های مهم علم و فناوری تولید است به نحوی که قبل از انقلاب مقاله‌های منتشر شده 850 مورد بوده، اما در سال گذشته 78 هزار مقاله توسط افراد مختلف منتشر شده که رتبه 15 جهانی را به خود اختصاص داده و در خاورمیانه رتبه نخست را داشته است.

کتابی با بیان اینکه رشد علمی کشور مدیون چندین عوامل از جمله حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب موضوعات علم و فناوری را رصد می‌کنند و اساتید دانشگاه نیز جهاد علمی را با کمترین بودجه انجام دادند و این نشان از وابستگی اساتید به نظام و عملکرد جهادگونه آنان است.

وی ضمن اشاره به اقدامات پژوهشی مختلف توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاکید کرد: آنچه دولت در حوزه علم و فناوری پیگیری می‌کند دانشگاه حکمت‌بنیان است که با بهره‌گیری از حکمت خروجی آن علم نافع و یا دانش نافع است و نتیجه این دانشگاه باید در حداکثر بهره‌وری و در زمینه عمق‌بخشی به دانش، کلان‌نگر و تفکر سیستمی باشد.

رئیس دانشگاه کاشان با بیان اینکه در آموزش عالی برخی چالش‌ها را با آن مواجه هستیم، افزود: استفاده از ظرفیت وقف و خیران از اهمیت بسیار زیادی در حوزه علم و دانش برخوردار است و باید در حوزه وقف در حوزه علم بیشتر استفاده کرد.

وی با بیان اینکه 310 هیئت علمی، 350 باور علمی و 9 هزار دانشجو در دانشگاه کاشان وجود دارد، ابراز داشت: پنج پژوهشکده وابسته به دانشگاه کاشان مشغول به فعالیت هستند به نحوی که دانشجویان برتر را از طریق خیران حمایت کردیم‌.

کتابی ضمن اشاره به اخذ مجوز شش دانشکده جدید در دانشگاه کاشان گفت: در حوزه بین‌الملل آن است که در دیپلماسی علمی با دنیا تعامل داشته باشیم و یکی از اقدامات اخذ مجوز دانشجویان بین‌الملل عراقی بود و در حال حاضر 250 دانشجوی عراقی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند.

وی ضمن اشاره به راه‌اندازی مرکز آزفا یا همان تدریس زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه کاشان تصریح کرد: سفرا و سفیران علمی مختلفی از دانشگاه کاشان بازدید کردند و از وجود چنین پتانسیلی در دانشگاه کاشان اظهار تعجب کردند.

رئیس دانشگاه کاشان ضمن اشاره به تفاهم با 30 دانشگاه دنیا تاکید کرد: تفاهم‌نامه دانشگاه با صنعت در یک سال اخیر شش برابر است و این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که ارتباط با صنعت یکی از مقوله‌های مهم در کشور و منطقه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌ها عدم اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مراکز مختلف است، افزود: ما در شهرستان کاشان به دلیل کمبود نیروی کارگری مجبور به حضور نیروهای کارگری غیربومی در منطقه هستیم، اما فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی کاشان به دلیل نبود کار مجبور به مهاجرت به سایر نقاط کشور هستند.

انتهای پیام/801/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016900